Fitoterapi Eğitimi Samsun

Fitoterapi; bitkilerin veya bitki özlü ilaçların çeşitli fiziksel veya ruhsal rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmasına denmektedir.

Bitkiler ilk çağlardan beri içerdikleri yüzlerce bileşen nedeniyle doğal tedavi arayışlarının odak noktasında olmuşlardır. Bitkilerden üretilen çay, şurup ve haplarla vücudun korunması ve tedavisi düşünülmektedir. Alternatif bir tedavi yöntemi değil, tamamlayıcı bir tıp uygulamasıdır.

T.C. Sağlık Bakanlığının onaylı sertifika programları üniversitelerde, halk eğitim merkezlerinde veya onaylı eğitim kurumlarında açılabilmektedir. Girişimlerimiz sonucu fitoterapi eğitimi Samsun ilinde başlamıştır. Özellikle kadın girişimciler için yeni gelişmekte olan bir ilgi alanıdır. Fitoterapi eğitimi sonucunda “Fitoterapi ve Doğal Tıp Uzmanı” sertifika belgesine sahip olabilirsiniz. Kurumuzda verilen fitoterapi eğitimde yer alan bazı konulara aşağıda belirtilmiştir.

– Fitoterapinin tanımı, tarihçesi ve gelişimi,

– Bitkisel ilaçların kökeni ile ilgili bilgiler (Etnobotanik),

– İlaçların araştırma ve geliştirme aşamalarının incelenmesi,

– Bitkisel ürünler için klinik çalışmaları öncesi değerlendirme çalışmaları

– Dünya’da ve Türkiye’de fitoterapinin yeri,

– Bitkilerin bilimsel olarak tanımlanması,

– Ekskürsiyon (Bitki gezisi),

– Önemli tıbbi bitkiler,

– Bitkisel kökenli etkin madde grupları ve etkileri/ etki mekanizmaları,

– Bitkisel kökenli farmasötik ürünlerin tasarımı ve gelişimi,

– Geleneksel ve tamamlatıcı tıp uygulamaları mevzuatı,

– Zehirli bitkiler,

– Bitki/ bitkisel ilaç- ilaç/ tıbbi ürün etkileşimleri,

– Bitkiler ve alerji,

– Aromaterapi ve uygulama alanları.

Kimler Fitoterapi Ve Doğal Tıp Uzmanı Olabilir

Fitoterapi eğitimi Samsun ilinde eğitimlerine tüm hızı ile devam etmektedir. Eğitim programı sonrasında alınan sertifika uluslararası nitelik taşımaktadır. Fitoterapi eğitim programına yüz yüze katılınabileceği gibi online olarak da Türkiye’nin her tarafından katılabilinmektedir. Bu konuda sormak istediğiniz tüm sorularınıza uzman danışanlarımız yardımcı olmaktadır.

Fitoterapi İle Neler Yapılabilir?

Fitoterapi birçok alanda uygulanabilmektedir. En yaygın olarak tercih edileni kilo verme yani zayıflamada kullanılan fitoterapi yöntemidir.

Bunun dışında; gastroenterolojide, göz hastalıklarında, endokrinoloji ve metabolik rahatsızlıklarda, kadın hastalıklarında, cilt hastalıklarında, onkolojide ve nörodejenereatif hastalıklarda kullanılan fitoterapi yöntemleri vardır.

Fitoterapi uygulamaları her bireye, sağlık durumuna, kronik rahatsızlığının varlığına, kan değerlerine, yaşına göre farklılık göstermektedir. Bitkilerden elde edilen krem, merhem ve losyonlar topikal olarak ilgili yerlere uygulanabilir. Bitki veya özlerinden elde edilen yağlar masajla sürülebilir. Ağız yoluyla ilaç şeklinde veya çay şeklinde içilebilir. Doğrudan bir besin olarak alınabilir.

Fitoterapide kullanılan bazı bitkiler; papatya, arnika, karahindiba, biberiye, lavanta, melisa, ada çayı, kekik, sarı kantaron ve civanperçemi olarak sayılmaktadır.

Kurumumuzda bu konuda uzman eğitmenlerden alacağınız eğitimler sayesinde fitoterapi konusunda gelişiminizi tamamlamanız mümkündür.


hosteslik kursu

WhatsApp WhatsApp Hattı