MYK İşaret Dili Çevirmenliği

MYK İşaret Dili Çevirmenliği

İşaret dili konuşma engeli olan bireylerin insanlarla iletişim kurmaları amacıyla kullanılan bir dildir. Söz ve seslerle anlatılamayan şeylerin jest ve mimiklerle anlatılması durumudur. Fakat herkes işaret dili bilemeyebilir veya konuşma engelli bireylere işaret dili öğretmek gerekebilir. Bu gibi durumlarda MYK İşaret Dili Çevirmenliği devreye girer. Doğuştan konuşma veya işitme engelli bireyler veya sonradan işitme veya konuşma sorunu ortaya çıkan bireylere bu işaret dilinin öğretilmesi gerekir. Aynı zamanda işitme veya konuşma engelli bireylerin günlük hayatında işaret dili tercümanına veya çevirmenine ihtiyacı olabilir. Bu gibi durumlarla başa çıkabilmek için işaret dili çevirmenleri gerekir.

 

İşaret Dili Nedir?

İşaret dili anlamı karşı tarafa iletmek için görsel kanallar kullanılan bir dildir. El ve el dışı işaretler kullanılır. İşaret dilleri her dilde farklıdır ve kendilerine ait grameri ve kelime dağarcıkları bulunur. Her dildeki işaret dili aynı değildir. Evrensel işaret dilleri yoktur fakat benzerlikleri vardır.

Türkiye’de en az üç milyon işitme ve konuşma engelli bireyleri bulunmaktadır. Türkiye bu konuda önemli adımlar atmış ve bu bireyler için özel eğitim sınıfları ve okulları oluşturmuştur. Fakat ne yazık ki toplumda yeterince işaret dili bilen yoktur ve bu durum engelli bireyler için sorun olmuştur.

 

İşaret Dili Çevirmenleri

İşaret dili çevirmenleri hedef dildeki sözel veya yazılı iletişimi işaret diline aktaran veya işaret dilindeki iletişimi sözele veya yazılıya aktarabilen insanlardır. Günlük yaşamda çok sık rastlanmayan hareketlerden oluşan işaret dili alfabesi çevirmenler ve tercümanlar tarafından kullanılıp sözel veya yazılı dile aktarılır ve böylece iletişim kusursuz bir şekilde tamamlanmış olur.

İşaret dili çevirmenleri konuşma engeli olan bireylerin artması ile daha bir ön plana çıkmaya başlamıştır. Konuşma engeli olan bireylerin eğitim, hak, hukuk, sağlık vb önemli alanlarda sorunlarının giderilmesi ve onların topluma önemli ölçüde katkı sağlaması amaçlanmıştır.

MYK işaret dili çevirmenliği yapmak isteyen adayların bu alanda sertifikaları olması gerekir. Halk Eğitim Merkezleri, MEB destekli kurslar ve özel kurslar bu alanda ders ve sertifika vermektedir. Aynı zamanda adayların lisans veya ön lisans mezunu olması gerekir.

Sizi Arayalım

  • Eğitimle ilgili merak ettiğiniz detaylar için formu doldurun, sizi arayalım.
 

Güvenlik Doğrulaması


hosteslik kursu

WhatsApp WhatsApp Hattı