Fitoterapi eğitimi önerileri

Fitoterapi Eğitimi

“Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp (GETAT)” yöntemleri arasında yer alan fitoterapi eğitimi önerileri arasında ilki bu eğitimi yetki verilen üniversitelerden ve kuruluşlardan almaktır. Bilinmesi gereken konu sonunda alınacak “Fitoterapi Eğitim ve Doğal Tıp Uzmanı Sertifikasının” bir üniversiteden onaylı olması gerekmektedir. Bu sertifikaların uluslar arası geçerliliği vardır. Bu sertifikaların alınabilmesi için katılımcıların kursun sonunda başarılı olmaları gerekmektedir. Onaylı eğitim programları alınmadan fitoterapi uzmanı olma imkanı yoktur. Bu eğitimlere tıp doktorları, eczacılar ve diyetisyenler katılabilmektedir. Bu kişiler, fitoterapi alanında yüksek lisans yaparak da fitoterapist unvanını alabilmektedirler. Fitoterapi, önleyici bir tedavi yöntemidir ve bitkilerle veya bitki özlü karışımlarla düzenlenmektedir. Fitoterapistlerin bitkiler hakkında iyi bir bilgi birikimine sahip olmaları gerekmektedir. Fitoterapi eğitimi kurumumuzca verilmektedir.

Fitoterapi Eğitimi Ne Kadar Sürmektedir

Fitoterapi eğitimi önerileri içinde önemli olan konulardan biri de yaklaşık 120 saat süren eğitim sürecine bizzat katılmak, verilen dökümantasyona hakim olmak ve bitkileri tanımaya yatkın olmak gerekmektedir. Eğitime katılım, eğitim ve sertifika alım süreci ile ilgili bilgi almak üzere danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Fitoterapi eğitimi hassas bir konudur. Eğitim aşamalarının başarıyla tamamlanması ve güncel gelişmelerin yakından takibini gerektirmektedir. Fitoterapinin temellerini ve bitkilerle tedavinin sırlarını kapsayan fitoterapi eğitiminde işlenen konular: fitoterapinin tanımı, tarihçesi ve gelişimi; etnobotanik; fitofarmakoterapi (bitkisel ilaçlarla terapi); bitkisel ürünlerde klinik öncesi değerlendirme; Dünya’da ve Türkiye’de fitoterapinin yeri; bitkisel drog (kurutulmuş parça ürün) ve preparat (toz haline gelmiş) standartları; hangi rahatsızlıklara hangi bitkilerle tedavi uygulanabileceği; bitkisel kökenli ürünlerin etkileri ve yan etkileri; bitkisel özlü ürünleri tasarımı ve geliştirilmesi ile fitoterapide kullanılabilecek bitkiler hakkında bilgileri içermektedir.

Fitoterapi Uzmanları Ne İş Yapmaktadır

Fitoterapi eğitimi önerileri arasında fitoterapi uzmanı olarak hastalara uygulanacak tedavi planlamasında bireylerin sağlık durumunun baz alınması gerekmektedir. Eğitim sürecinde bitkiler ve etkileri iyi öğrenilerek profesyonel sahada sağlık kurumlarında çalışılabilmektedir. Sonuçta Fitoterapi tedavisinde kullanılacak olan ürünler genelde ağızdan alınan bitkisel çaylar, şuruplar ve haplar olabilmektedir. Hazırlanacak ürünlerin bir kısmı da fitoterapi tedavisi için vücudun ilgili bölümlerine sürülebilen krem, merhem, yağ ve losyonlardan meydana gelmektedir.


hosteslik kursu

WhatsApp WhatsApp Hattı